-


מנזרים יין ושירה - סיור זה לא מתקיים בתקופה הקרובה

עמק איילון השוכן בין הרי ירושלים במזרח, גבעות השפלה מדרום והרי בנימין מצפון הִנו עמק פורה ששימש בימים עברו ציר תנועה חשוב לירושלים. קרבות רבים נערכו בעמק זה  ובו נטבעה האמירה: " שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון",  במערכה בין יהושע בן נון לבין מלכי הכנענים.

מעמק איילון ניסע לשפלה שהיוותה מעבר חשוב בין הרי יהודה למישור החוף,  ובמהלך ההיסטוריה נחקקו באתריה התרבויות השונות ובעיקר הפלשתית והכנענית.

במהלך המאה ה-19  התיישבו בעמק איילון ובאזור השפלה מסדרים נזירים וקבוצות מאמינים מרחבי העולם שנטעו את מנזריהם מעל אדמות האזור העשיר באירועים מקראים. קבוצות אלו התקיימו ומתקיימים בעיקר מכרמי גפנים וזיתים, ואף ניהלו בימים שעברו בתי ספר חקלאיים באזור.


סיור זה יתמקד בהיסטוריה המשיחית של האזור דרך הקשר ההדוק שבין המשיחיות (נצרות) על פי הסיפורים של הברית החדשה לבין המקורות המקראיים.

תחילת סיורנו במנזר לטרון , במקום כ-17 נזירים המקיימים חיי תפילה ועבודה בשתיקה. הסיור יכלול את האתרים שבמנזר וסביבתו. כמו כן נראה סרט קצר על חיי הנזירים במנזר לטרון.


מלטרון נגיע לכנסיית סטפנוס הפרוטו מרטיר שמנוהלת על ידי נזירי המסדר הסלזיאני של דון בוסקו. במקום נעסוק בשאלה? מה בין רבן גמליאל הראשון לבין סטפנוס המרטיר הראשון?
כמו כן נבקר בכנסייה על שני מפלסיה ונסיים בחנות היין של הנזירים.


התחנה הבאה תהיה  ביקור במנזר אחיות ברונו הקדוש, הידוע גם בשם נזירות בית לחם. במנזר כ-40 נזירות החיות חיי התבודדות שבמרכזם שעות תפילה  רבות. אם יתאפשר הדבר ניפגש עם אחת הנזירות ונשוחח על דרך החיים הקונטמפלטיבים של הנזירות. לאחר ביקור במתחם המנזר הפתוח לקהל הרחב ובכנסייה של המנזר נסיים את ביקורנו בחנות הקראמיקה של הנזירות.


לאחר הפסקת הצהריים נסייר במנזר "דיר רפאת" המוקדש למריה בת ארץ הקודש. במקום תינתן סקירה היסטורית על המקום ועל המריולוגיה כלומר פולחנה של מריה בעולם הקתולי

 

לסיום נבקר בכנסייה הצלבנית שבאבו גוש , שדרכה נסכם את נושא הנזירות שבאזור ונפתח את החלונות התיאולוגים הכתובים בציור על קירות הכנסייה מאז התקופה הצלבנית.

 

 

לצפייה בקובץ ההנחיות לסיורים

 

להורדת גירסה להדפסה 

משמאל, Photograph by Eva Taylor
צילום: יאיר קרליץ
צילום: יאיר קרליץ
דף הבית | רשימת הסיורים | הודעות | רשימת הרצאות | גלרייה | גלריית וידאו | צרו קשר | About Ghada Boulos | סיור קולינארי בנצרת